*** LIGA OCHRONY PRZYRODY ***
Imieniny:
STRONA GŁÓWNA
Na tej stronie chcemy pochwalić się naszą działalnością ekologiczną.
NASZYMI SZKOLNYMI EKOLOGAMI opiekują się: Pani Ewa Budna-Łojko, Pan Paweł Kowalski, Pan Marian Rutkowski.

Zapraszamy też na stronę Oddziału LOP w Zbójnie - kliknij na logo
Na początek próbka działalności ekologicznej:

Naciśnij aby powiększyćNaciśnij aby powiększyćNaciśnij aby powiększyćNaciśnij aby powiększyćNaciśnij aby powiększyć

A TERAZ DZIAŁALNOŚĆ W PEŁNEJ KRASIE:

27. PRACE UCZNIÓW
1. Projekt pod tytułem Formy ochrony przyrody w Gminie Zbójno - informacja - zdjęcie gazetki
2. Nasz lokalny azyl
3. Jezioro w Zbójnie
4. Zabytkowy pałac w Zbójnie
5. Jezioro Wojnowskie
6. Sosna wejmutka
7. Platan klonolistny
8. Buk zwyczajny
9. Jesion wyniosły
10. Kasztanowiec
11. Kiełbzak
12. Pliszka siwa
13. Klon jawor
14. Lipa
15. Bukszpan wieczniezielony
16. Czereśnia
17. Fiołek ogrodowy
18. Jabłoń
19. Konwalia majowa
20. Malina
21. Róża
22. Różanecznik
23. Tulipan
24. Wierzba mandżurska

26. TWORZYMY GMINNĄ ENCYKLOPEDIĘ PRZYRODNICZĄ
Informacja - tutaj

25. MÓWIMY NIE BEZMYŚNYM ZAKUPOM

» Przystąpiliśmy do projektu edukacji ekologicznej pod hasłem: Mówimy NIE bezmyślnym zakupom - budujemy społeczeństwo recyklingu. Projekt Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej skierowany do mieszkańców 3 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego. W ramach programu trwającego 2 lata odbędą się warsztaty dla młodzieży i dorosłych, konkursy i happeningi. Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału w działaniach, które rozpoczynamy już w lutym br.
Więcej informacji na stronie projektu, kliknij na logo

» 11 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne dla uczniów klas pierwszych i drugich, w ramach projektu "Mówimy NIE bezmyślnym zakupom - budujemy społeczeństwo recyklingu". W trakcie zajęć młodzież poznała założenia programu, zapoznała się z rodzajami opakowań oraz sposobami ich recyklingu. W części praktycznej warsztatów rozpoznawano znaki ekologiczne stosowane na opakowaniach oraz każdy z uczestników samodzielnie ozdobił płócienną torbę wielorazowego użytku. Warsztaty prowadzili pracownicy Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Obszerna fotorelacja z warsztatów znajduje się na stronie projektu - tutaj. Ponadto odbyło się spotkanie informacyjne dla nauczycieli i rodziców

24. KONKURS EKOLOGICZNY

12 grudnia 2014 r, we Włocławku, odbyło się podsumowanie konkursu ekologicznego "Działanie na rzecz ochrony środowiska: zwiększenie efektywności energetycznej budynków i urządzeń oraz racjonalne gospodarowanie energią"" W konkursie obok wiedzy ekologicznej wymagane były też umiejętności informatyczne, bowiem oprócz rozwiązywania testu uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne. Jedną z pięciu nagród głównych otrzymała uczennica naszego gimnazjum - Zuzanna Duchewicz. Oprócz tego wyróżnienia otrzymały: Paulina Cipkowska i Aleksandra Zglenicka. Nagrody wręczała pani poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej - Domicela Kopaczewska.
Zdjęcia z podsumowania konkursu: *** - *** - ***

23. KONKURS EKOLOGICZNY

8 grudnia 2014 roku odbył się konkurs ekologiczny w ramach programu edukacyjnego "Działanie na rzecz ochrony środowiska: zwiększanie efektywności energetycznej budynków i urządzeń oraz racjonalne gospodarowanie energią". Organizatorem konkursu jest Włocławski Portal Internetowy www.q4.pl W ramach konkursu uczniowie rozwiązywali test i wykonywali prezentacje multimedialną, związaną z tematyką projektu.
W konkursie udział wzięli uczniowie klas III, członkowie SK LOP: Bruzdewicz M.; Duchewicz Z. ;Cipkowska P.; Krzemińska D.; Gralik K.; Zglenicka A.; Michałowska M.; Proćko P.; i Sulkowski P.

22. POZNAJEMY ZASADY SPRAWIEDLIWEGO HANDLU

Na gazetce ściennej na górnym korytarzu zamieściliśmy informacje o 10 zasadach sprawiedliwego handlu - tutaj. Na zajęciach biologii i edukacji ekologicznej pogłębimy swoją wiedzę na ten temat. Tymczasem odsyłamy do strony internetowej - tutaj

21. Z KUJAWSKIM POMAGAMY PSZCZOŁOM

Szkolne Koło LOP przystąpiło do programu edukacyjnego pod hasłem: "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". To już V edycja programu, w ramach którego poszerzymy swoją wiedzę o tych pożytecznych owadach. Więcej informacji na stronie tutaj

20. PIEC TO NIE KOSZ NA ŚMIECI

Grudzień za pasem, sezon grzewczy w pełni. W naszych piecach spalamy głównie drewno, węgiel w różnej postaci czy też inne rodzaje paliw płynnych. Zdarzają się jednak sytuacje gdy do pieca wędrują odpady. Jakie są skutki ich spalania? Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej tutaj, gdzie znajdziecie kalkulator zanieczyszczeń jakie powodują spalane opony, tworzywa sztuczne itp.
Polecamy też obejrzenie prezentacji multimedialnej: Piec to nie kosz na śmieci - tutaj

19. SPRZĄTANIE ŚWIATA

17 września 2014 roku odbyła się akcja sprzątania świata. Uczniowie klasy IIb pod opieką pani Ewy Budnej-Łojko i pana Mariana Rutkowskiego przebyli trasę od gimnazjum do wsi Rudusk i z powrotem przez centrum Zbójna do szkoły. Ku naszemu zdumieniu śmieci nie było zbyt wiele. (zresztą zobaczcie na zdjęciach) - *** - *** - ***.

18. PROJEKT EDUKACYJNY

Członkowie SK LOP, uczniowie klas II a i b, rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego pod hasłem: Skala porostowa jako narzędzie do określania czystości powietrza. W skład zespołu wchodzą:
Błaszczyńska J.; Nowicka P.; Gralik B.; Jasiński A.; Zakrzewski S.; Gieszkiewicz A.; Młodziankiewicz A.; Pawłowska S.
Opiekunem grupy jest pan Marian Rutkowski. Projekt będzie polegał na określeniu czystości powietrza w gminie Zbójno z wykorzystaniem skali porostowej. Swoje kolejne działania będziemy zamieszczać na stronie LOP i na gazetce ściennej - zdjęcie tutaj

18. ZBIERAMY BATERIE Z KLASĄ - więcej na stronie - tutaj.

17. AKTYWNI DLA KLIMATU

Bierzemy udział w konkursie Aktywni dla klimatu, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. Zmieniaj nawyki - nie klimat! mającej na celu upowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych. Konkurs będzie przebiegać w dwóch etapach. Jego celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych i metod przeciwdziałania tym zmianom oraz poszerzenie świadomości społecznej w dziedzinie ekologii. W ramach podjętych zadań, uczestnicy zgłębią wiedzę na temat klimatu, poznają formy ochrony klimatu, podejmą własne działania w tej dziedzinie. Ponadto nauczą się różnych form współpracy ze społecznością szkolną i lokalną oraz poznają zasady przeprowadzania akcji społeczno - promocyjnej zbiórki elektroodpadów w swoim regionie.
Naszą szkolę reprezentuje zespół konkursowy POGODNI, w skład którego wchodzą uczniowie klasy IIIa:
Murawska Paulina,
Murawski Mateusz,
Białkowski Patryk,
Predenkiewicz Paulina,
Skonieczna Anna.

Zespół konkursowy POGODNI wykonał następne zadania w ramach I etapu konkursu Aktywni dla klimatu:
1. Odbyliśmy spotkanie z Panem Wójtem w Urzędzie Gminy.
2. Wykonaliśmy mapę ekologiczną Gminy Zbójno.
3. Szkoła dla klimatu, niektóre działania, jakie do tej pory podejmowało nasze gimnazjum - gazetka ścienna.

Artykuły w prasie lokalnej - tutaj
Informacje o drugim etapie konkursu - tutaj
Informacja o zbiórce elektrośmieci - tutaj
Zespół konkursowy POGODNI składa serdeczne podziękowania całej społeczności lokalnej gminy Zbójno, za aktywny udział w zbiórce elektroodpadów. Zebraliśmy wspólnie 2300 kg elektrośmieci. Niezależnie od dalszych losów zespołu w konkursie ogólnopolskim ph. Aktywni dla klimatu, to jest nasz wspólny sukces. Dziękujemy!

GALERIA ZDJĘĆ: *** - *** - *** - *** - *** - *** - *** - *** - *** - *** - *** - *** - *** - *** - *** - ***

1 czerwca konkurs zakończył się. Nasza drużyna Pogodni uplasowała się na 21 miejscu wśród 186 gimnazjum z całego kraju, które zgłosiły się do rywalizacji. Zdobyliśmy 94,33 punkty na 100 możliwych.

Więcej informacji na stronie konkursu - tutaj.

16. ŚWIĘTO DRZEWA 2013

Święto Drzewa Klubu Gaja trwa od 2003 roku. Obecnie prowadzona jest 11 edycja programu. Przy współpracy z Nadleśnictwem Golub-Dobrzyń, które to udostępniło sadzonki, oraz uczniami Zespołu Szkół w Zbójnie posadziliśmy 100 drzewek. Były to brzozy, klony, lipy. Jest to pierwsza taka wspólna akcja proekologiczna szkolnych kół LOP naszego gimnazjum i sąsiedniej szkoły. Wśród gimnazjalistów na wyróżnienie zasługują uczniowie klasy III a: Andrzej Lewandowski i Rafał Predenkiewicz. Minigaleria zdjęć: *** - *** - ***

15. ŚWIADOMI ZAGROŻENIA

» 11 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne dla uczniów klas pierwszych i drugich, w ramach projektu "Mówimy NIE bezmy\śślnym zakupom - budujemy społeczeństwo recyklingu". W trakcie zajęć młodzież poznała założenia programu, zapoznała się z rodzajami opakowań oraz sposobami ich recyklingu. W części praktycznej warsztatów rozpoznawano znaki ekologiczne stosowane na opakowaniach oraz każdy z uczestników samodzielnie ozdobił płócienną torbę wielorazowego użytku. Warsztaty prowadzili pracownicy Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Obszerna fotorelacja z warsztatów znajduje się na stronie projektu. http://spoleczenstworecyklingu.pl Ponadto odbyło się spotkanie informacyjne dla nauczycieli i rodziców.

Zespół konkursowy w składzie:
Patrycja Gralik
Daria Grabkowska
Kamila Grzywińska
Paulina Rutkowska
Zuzanna Rutkowska
brał udział w ogólnopolskim konkursie.
Temat pracy projektowej to: Świadomi zagrożenia - ogień w lesie a różnorodność biologiczna.
W ramach projektu należy wykonać fotoalbum, prezentację multimedialną na temat realizacji projektu oraz krótki spot, film.
Więcej informacji - kliknij na obrazek obok

» Różnorodność biologiczna w Polsce - prezentacja - tutaj.

» Galeria zdjęć: *** - *** - *** - ***

» Gazetka okolicznościowa - tutaj.

» Lekcja przyrody dla najmłodszych - 2 kwietnia przeprowadziłyśmy zajęcia wśród przedszkolaków i uczniów zerówki Zespołu Szkół w Zbójnie. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące różnorodności biologicznej w lasach, zasad zachowania się w lesie oraz niebezpieczeństw związanych z ogniem. Było to dla nas ciekawe doświadczenie. Zdjęcia obok - *** - *** - *** -*** - *** - ***

» 3 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń,
panem Pawłem Rokitnickim oraz z komendantem OSP w Zbójnie, panem Dariuszem Mężykowskim. Zaproszeni goście opowiadali o bioróżnorodności naszych lasów i zagrożeniach jakie stanowi ogień. Dali nam wskazówki jak prawidłowo zachować się w czasie zagrożenia pożarowego, jak alarmować o pomoc, a jednocześnie jakich zachowań unikać. Nasz zespół konkursowy przedstawił prezentację multimedialną na temat różnorodności gatunkowej w Polsce oraz spot reklamowy pt. Nie wywołuj ognia z lasu, który nagrałyśmy w ramach konkursu. Nasz film można obejrzeć - tutaj.
Galeria zdjęć ze spotkania: *** - *** - *** - *** - *** - ***

14. JASNA SZKOŁA

Celem Projektu, którego etapem jest konkurs, jest poprawa poziomu wiedzy młodzieży na temat zdrowego stylu życia, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju (ekologia, profilaktyka zdrowotna, sposoby oszczędzania energii, zasady higieny itp.) połączona z aktywnością i rywalizacją sportową podczas rozgrywek w turnieju piłki nożnej.

INFORMACJE I DZIAŁANIA:
1. Informacje o projekcie - tutaj.
2. Informacje o organizatorach - tutaj.
3. Ambasador projektu - tutaj.
4. Opracowanie wyników. Czy matematyka pomaga w ocenie sylwetki? - tutaj.
Przejście na stronę projektu - kliknij na obrazek Naciśnij, aby powiększyć

13. DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI

W tym roku nasz zespół ECCO GIRLS składał się z 10 sympatycznych dziewcząt, uczennic klasy III a.
Na zdjęciu tutaj , od lewej stoją:

  1. Agata Matyjasik
  2. Kinga Lazarowska
  3. Emilia Błędowska
  4. Ilona Mirowska
  5. Kinga Gumińska
  6. Monika Kordowska
  7. Marlena Jeziorska
  8. Karolina Duchewicz
  9. Ewelina Pełkowska
  10. Agnieszka Jurkiewicz
Zespołem opiekował się pan Marian Rutkowski.

Oficjalna strona konkursu - kliknij na logo   Oficjalna strona konkursu
Gazetka promująca konkurs i zespół - kliknij na obrazek Gazetka

Dlaczego zbieramy baterie - kliknij - tutaj

Punkt zbiórki baterii - kliknij - tutaj

Promocja naszego zespołu w Zespole Szkół w Zbójnie -
kliknij na gwiazdki: *** - *** - ***

Logo naszego zespołu - kliknij - tutaj

Dzielimy się swoją wiedzą.
4 kwietnia odbyła się lekcja na temat elektrośmieci, dla klas pierwszych.
Zajęcia poprowadziły: Monika Kordowska, Agata Matyjasik i Kinga Lazarowska. Lekcja była bardzo udana.
Zapraszamy do galerii obok: *** - *** - *** -*** - *** - *** - *** - ***

Promocja "Ecco Girls" w Szkole Podstawowej w Klonowie.
Zapraszamy do galerii obok: *** - *** - ***

Konkurs ekologiczny
6 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs ekologiczny.
Udział brały reprezentacje klas I a,b,c; II b; III a,b i c.
Pytania dotyczyły między innymi ZSEE i zużytych baterii.
Konkurs przeprowadziłyśmy wspólnie z samorządem uczniowskim.
Zapraszamy do galerii obok: *** - *** -*** - ***

Ulotki
Informacje dotyczące zbiórki baterii: *** - ***

Zespół Ecco Girls na sesji Rady Gminy Zbójno
5 maja br. zespół konkursowy Ecco Girls wybrał się na sesję
Rady Gminy Zbójno. Zapoznaliśmy radnych i sołtysów z możliwościami recyklingu elektrośmieci oraz poinformowaliśmy o ich zbiórce w dniach 9 - 16 maja. Każde sołectwo otrzymało materiały promocyjne.
Zdjęcia z sesji dostępne obok: *** - *** - ***

Europejskie Słoneczne Dni
11 maja w trakcie Europejskich Słonecznych Dni przygotowałyśmy wystawę elektrośmieci.
Zdjęcia dostępne obok: *** - *** - *** - ***
Nasza fotogaleria na oficjalnej stronie ESD znajduje się - TUTAJ

Odbiór elektrośmieci
18 maja firma recyklingowa Remondis odebrała zebrane elektrośmieci i zużyte baterie.
Zdjęcia dostępne obok: *** - *** - *** - ***

ZAJĘLIŚMY 14 MIEJSCE W KRAJU !!!

12. CZYSTY LAS

SYMBOLIKA LASU: tekst 1 - tekst 2 - zdjęcie 1 - zdjęcie 2
REGULAMIN KONKURSU "CZYSTY LAS" - tutaj
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO - tutaj
PROTOKÓŁ Z ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU - tutaj
SZTUKA KULINARNA: tekst - zdjęcie 1 - zdjęcie 2 - zdjęcie 3
WARSZTATY ARTYSTYCZNE: tekst - zdjęcie 1 - zdjęcie 2 - zdjęcie 3 - zdjęcie 4 - zdjęcie 5 - zdjęcie 6
WYNIKI SZCZEBLA REGIONALNEGO VI EDYCJI - tutaj

11. Przkazaliśmy punkty zdobyte przez nas za zbiórkę baterii na rzecz szkół zniszczonych w trakcie powodzi - kliknij tutaj.

10. USUWAMY AZBEST

Od listopada realizujemy ogólnopolski projekt ekologiczny ph. "Usuwamy azbest", organizowany przez Ministerstwo Gospodarki. W ramach projektu odbył się konkurs na plakat, spotkaliśmy się z Panem Wójtem i pracownikiem urzędu gminy. W trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się o możliwościach utylizacji azbestu na terenie naszej gminy. Opracowaliśmy ulotkę informacyjną, zadania logiczne związane z tematyką konkursu. W klasach odbyły się lekcje dotyczące zasad postępowania z azbestem, jego szkodliwości i sposobów utylizacji. Plakaty można podziwiać na korytarzu szkolnym. Informacje na temat azbestu można znaleźć na stronie www.usuwamyazbest.pl.

9. ZAADOPTUJ RZEKĘ

W styczniu przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu Zaadoptuj rzekę, organizowanego przez Klub Gaja. Zachęcamy do zbierania materiałów na temat rzeki RUZIEC, która płynie przez naszą gminę. Zapraszamy do lektury naszej gazetki ściennej, na której zamieściliśmy już garść informacji o naszej rzece. W ramach konkursu planujemy przeprowadzić badanie stanu czystości cieku, plenery plastyczne i fotograficzne itp.
Galeria zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

8. ATLAS WSI

W styczniu 2010 r. nasi szkolni reporterzy brali udział w tworzeniu ogólnopolskiego Atlasu Wsi. Opisywaliśmy 5 miejscowości z naszej gminy. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.atlaswsi.pl. Wpisów dokonała Monika Kordowska z klasy IIa.

7. DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI

We wrześniu drużyna ATOMÓWEK, działająca przy Publicznym Gimnazjum w Zbójnie, przystąpiła do konkursu Drugie życie elektrośmieci.
Głównym organizatorem konkursu jest Europejska Platforma Recyklingu Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., która przygotowała wspaniałe nagrody dla zwycięzców.
Konkurs przebiega w trzech etapach i potrwa do grudnia br.
W jego trakcie będziemy zajmować się stworzeniem zespołu, identyfikacją problemu elektrodpadów w naszej gminie. Zapytamy mieszkańców jaki sprzęt elektryczny i elektroniczny posiadają i czy wiedzą jak postępować ze zużytym telewizorem, lodówką czy pralką.
W grudniu zorganizujemy w naszej szkole zbiórkę elektrośmieci. Liczymy na współpracę całej społeczności lokalnej i władz samorządowych, gdyż problem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wymaga kompleksowych rozwiązań.
Kontynuujemy w tym roku szkolnym działania naszych poprzedników z zespołu Drumlinka, którzy zajęli w I edycji konkursu drugie miejsce w Polsce.
Nie miejsce jest oczywiście najważniejsze, ale rozwiązanie problemu i doskonała przy tym zabawa oraz zdobycie wiedzy i umiejętności, które zaprocentują w naszym dorosłym życiu.
Zespół konkursowy w tym roku występuje w składzie:
Bieńkowska Patrycja; Blonkowska Natalia; Cetkowska Agnieszka; Jachowska Paulina; Kończalska Dorota; Kowalska Jowita; Krzemińska Paulina; Pakulska Paulina; Piotrowska Monika; Słomska Sylwia.
Opiekunami grupy są pani Ewa Budna i pan Marian Rutkowski.

Okolicznościowa gazetka - kliknij — tutaj.

ATOMÓWKI przed Urzędem Gminy - kliknij — tutaj.

Plakat na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy - kliknij — tutaj.

Zbiórka Elektrośmieci - kliknij — tutaj.

Gazetka tematyczna na korytarzu szkolnym - kliknij — tutaj.

Zespół ATOMÓWEK wraz z opiekunami - kliknij — tutaj.

Występ na GMINNO-PARAFIALNYCH DOŻYNKACH - kliknij — tutaj.

Dzień elekrtośmieci - kliknij — tutaj.

Raport z badań ankietowych - kliknij — tutaj.

Prezentacja CYKL ŻYCIA TELEWIZORA - kliknij — tutaj.

Lekcja w Zespole Szkół w Działyniu - kliknij — tutaj.

Zdjęcia z prezentcji przygotowanej dla uczniów naszego gimnazjum oraz uczniów sąsiedniej szkoły podstawowej:
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11.

Zakończył się drugi etap konkursu Drugie życie elektrośmieci. Nasz zespół zajmuje na razie 12 miejsce w klasyfikacji generalnej gimnazjum z całego kraju. Przed nami 3 etap, najtrudniejszy - zbiórka ZSEE. Zachęcamy wszystkich do przystąpienia do Mikołajkowej zbiórki ZSEE w dniach 7-9 grudnia. Liczymy na wasze zaangażowanie. Dzięki temu, że zbierzemy dużo ZSEE pomożemy naszej Ziemi. Pozwoli to również nam poprawić lokatę w konkursie.

Ulotka informacyjna Mikołajkowa zbiórka ZSEE - kliknij — tutaj.
Nasze poszukiwania punktów ZSEE- kliknij — tutaj.
Prezentacja o punktach zbiórki ZSEE w regionie- kliknij — tutaj.

Zakończył się ogólnopolski konkurs ph. "Drugie życie elektrośmieci". Nasz zespół ATOMÓWKI zajął ostatecznie 13 miejsce na 59 zgłoszonych szkół gimnazjalnych. Najważniejszym i wymiernym efektem udziału w konkursie była zbiórka elektrośmieci na terenie całej gminy. Udało się ich zebrać ponad 1 tonę. Na portalu www.zielonalekcja.pl w zakładce materiały edukacyjne można znaleźć opisy gier dydaktycznych: Elektropiotruś i Miasto Atomówek, które powstały w trakcie konkursów "Drugie życie elektrośmieci" w latach 2009/10.

6. PISZĄ O NAS

a) Na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej znajduje się opis działań naszego koła. Zachęcamy do odwiedzenia tej strony, a szczególnie zakładki "Aktywni z natury" - kliknij — tutaj.
b) Relacja z obchodów Święta Drzewa znajduje się na stronie internetowej Klubu Gaja - kliknij — tutaj.
c) Na stronie Europejskiej Platformy Recyklingu, kliknij — tutaj oraz stronie poświęconej Dekadzie Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju ONZ, kliknij — tutaj, znajdują się relacje z obchodów Dnia Ziemi w Warszawie. Dużym wzięciem cieszyły się nasze łamigłówki, krzyżówki i rebusy, które wykonaliśmy w ramach konkursu "Drugie życie elektrośmieci".
d)Na stronie Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń znajduje sie informacja o konkursie "CZYSTY LAS". Aby ją przeczytać kliknij — tutaj
e) Informacja o III Spotkaniu z ekologią znajduje się na portalu zielonalekcja — tutaj,
oraz na stronie Uniwersytetu Warszawskiego — tutaj.
f) Raport Klubu Gaja — tutaj.

5. II SPOTKANIE Z EKOLOGIĄ - kliknij — tutaj.

Naciśnij aby powiększyćNaciśnij aby powiększyćNaciśnij aby powiększyćNaciśnij aby powiększyć

Informację o obchodach Dnia bociana w trakcie II Spotkania z ekologią na swojej stronie zamieściło Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura, z którym współpracujemy w realizacji programu edukacyjnego Bocian. Prosimy wejść na stronę — tutaj.
Na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej - Aktywni z natury pojawiła się relacja z naszej uroczystości. Prosimy wejść na stronę —tutaj.
Relacja z naszego spotkania pojawiła się również na stronie Uniwersytetu Warszawskiego—tutaj.

4. ŚWIĘTO DRZEWA - kliknij — tutaj.
Artykuł - kliknij — tutaj.

3. REGIOPEDIA - kliknij — tutaj.
Artykuł w Gazecie Pomorskiej - kliknij — tutaj.
WAŻNA INFORMACJA - kliknij — tutaj.
Wyniki konkursu - kliknij — tutaj.

2. PTAKOLICZENIE - kliknij — tutaj.
Formularz rejestracyjny - kliknij — tutaj.
Fotoreportaż: zdjęcie 1, zdjęcie 2, zdjęcie 3, zdjęcie 4.
Artykuł w gazecie CGD - kliknij — tutaj.

1. DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI
Założenia konkursu - kliknij — tutaj.
Zadanie i zespół - kliknij — tutaj.
Prezentacja 1 - kliknij — tutaj.
Prezentacja 2 - kliknij — tutaj.
Wystawa: zdjęcie 1, zdjęcie 2, zdjęcie 3, zdjęcie 4, zdjęcie 5.
Dane adresowe punktów zbiórki ZSEE - kliknij — tutaj.
Prawa i obowiązki konsumentów - kliknij — tutaj.
13 października 2008 r. roku zespół konkursowy Drumlinka wyruszył w promocyjną wyprawę do szkół z terenu naszej gminy.
Odwiedziliśmy szkoły w Rużu, Działyniu, Klonowie i Zbójnie oraz przedszkola w Zbójnie i Działyniu. Na spotkaniach z młodszymi kolegami promowaliśmy działania proekologiczne dotyczące postępowania z zsee. Wszędzie nas mile przyjmowano, a przedszkolakom bardzo spodobała się gra Elektropiotruś, którą otrzymali od nas w prezencie. Dla starszych przygotowaliśmy gry i zabawy dydaktyczne. Wszystkie te działania prowadzimy w ramach konkursu Drugie życie elektrośmieci.
W naszym gimnazjum od 13 do 17 października prowadzimy zbiórkę zsee. Zachęcamy do udziału w naszej akcji, dla dobra nas ludzi i środowiska naturalnego.
Fotoreportaż z wyprawy: zdjęcie 1, zdjęcie 2, zdjęcie 3, zdjęcie 4, zdjęcie 5, zdjęcie 6, zdjęcie 7, zdjęcie 8, zdjęcie 9, zdjęcie 10.
21 października 2008 r. przedstawicielki zespołu Drumlinka odwiedziły Zespół Szkół w Chrostkowie. Celem wizyty była promocja naszych działań w ramach konkursu "Drugie życie elektrośmieci". Przekazaliśmy szkole nasz plakat promocyjny, płytę z prezentacjami oraz naszą publikację z grami dydaktycznymi. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mile nas przyjmowali. Zadano nam wiele różnorodnych pytań dotyczących konkursu.
Fotoreportaż z wyprawy: zdjęcie 1, zdjęcie 2, zdjęcie 3, zdjęcie 4, zdjęcie 5, zdjęcie 6, zdjęcie 7.
Artukuł w gazecie: zdjęcie 1, zdjęcie 2.
Podsumowanie konkursu - kliknij — tutaj.
Prezentacja zespołu - kliknij — tutaj.