FACEBOOK

Zespół Szkół im. Wojska Polskiego w Zbójnie

Majowe Święta, dni o których należy pamiętać

              Przed nami 1, 2 i 3 maja dni, które są szczególnie ważne w historii naszej ojczyzny. 1 maja – Święto Pracy, obchodzone corocznie dla upamiętnienia i uznania osiągnięć ludzi pracujących. 2 maja – Dzień Flagi RP, główną ideą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 3 maja – Rocznica Uchwalenia Konstytucji, najważniejszego dokumentu, do którego odwołujemy się po dziś dzień. W tym roku mija 231. rocznica tych wydarzeń. Każde z tych świąt ma inną wymowę i czego innego dotyczy, ale każde ma to do siebie i tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości własne, piękne, mądre, poważne, pełne zadumy nad czasem minionym.

Społeczność naszej szkoły te ważne, majowe uroczystości obchodziła w szczególny sposób. 29 kwietnia w udekorowanej odświętnie sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel, rozpoczęty odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie z kl. III i VII, pod kierunkiem pani Renaty Gumińskiej i Piotra Bodenszac wykonali montaż słowno-muzyczny, w którym odwołali się do historii naszego kraju. Oprócz przypomnienia genezy zbliżających się świąt oraz refleksji nad krwawą i smutną przeszłością, nie zabrakło przywołania chwil wyniosłych i radosnych, jakie wyrażały śpiewane pieśni patriotyczne. Aby podkreślić jeszcze bardziej wagę tych  historycznych wydarzeń delegacja przedstawicieli społeczności szkolnej złożyła pod kamieniem-pomnikiem symboliczne kwiaty i zapaliła znicz.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Hanna Kułak. W swoim wystąpieniu podziękowała ona uczniom za piękną lekcję historii, z której wybrzmiewa patriotyzm i dodała, że PATRIOTĄ – POLAKIEM SIĘ JEST, A NIE BYWA…