FACEBOOK

Zespół Szkół im. Wojska Polskiego w Zbójnie

Wycieczka do Malborka – 3 listopada 2021

3 listopada br. duża grupa uczniów na pokładzie luksusowego autokaru wyruszyła na podbój warowni krzyżackiej, tak jak to było w 1410 r., po bitwie pod Grunwaldem. Zamek w Malborku przywitał nas wyniosłymi wieżycami i czerwonymi murami. Tylko rzeka Nogat szara, ale piękna, płynąca spokojnie u podnóża warowni witała kolejnych turystów. Zamek w Malborku został zbudowany w XIII w. i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Krzyżacy nazwali go Marienburg na cześć Maryi, Matki Jezusa. Zamek jest w stylu rezydencyjno-obronnym i nigdy nie został zdobyty siłą. My próbowaliśmy to zrobić przez trzy godziny, ale również nie daliśmy rady.  W te i inne szczegóły wprowadził nas przewodnik, który oprowadzał po komnatach, salach wystawowych i krużgankach zamkowych. To była wspaniała lekcja historii, po której wszyscy udaliśmy się do ulubionego miejsca „kultu jedzenia młodzieży” McDonalda .Jak waść moście zażyczyli, tak to i się stało. Po suto zastawionej obiadokolacji, pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną. Dotarliśmy do Zbójna wieczorową porą, zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni, z pełną świadomością, że „cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Organizatorzy wycieczki:
Kierownik-Dzikowski Marek
Opiekunowie: Grażyna Waśkiewicz, Ewa Budna-Łojko, Paweł Kowalski.